ISBN

Szanowni Państwo!

W związku z opublikowaniem nowej normy ISO dotyczącej ISBN, kilku udogodnień dodanych do serwisu, a także ambitnych planów – pozwalamy sobie przesłać garść informacji z Biura ISBN.

1. Nowa norma ISO dotycząca numerów ISBN

Uspokajamy – zmiany nie są rewolucyjne jednak wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnego rynku książki. Został położony nacisk na doprecyzowywanie konkretnego wydania publikacji. W praktyce oznacza to, że zmieniamy numer ISBN przy wprowadzaniu zmian do tekstu, przeokładkowaniu, zmianie imprintu. W przypadku dokumentów elektronicznych zaznaczono, że jako różne wydania traktowane są publikacje z różnym drm (rodzajem przyznanych praw cyfrowych differentDRM software lub differing usage constraints). Niestety nie możemy Państwu udostępnić normy ISO, gdyż normy ISO oraz normy PKN są dostępne odpłatnie w księgarniach. Za to z przyjemnością udostępnimy Państwu podręcznik użytkownika ISBN, który oparty jest na nowej normie – właśnie go tłumaczymy. Na razie dostępny jest w wersji angielskiej tutaj: https://www.isbn-international.org/content/isbn-users-manual

2. Zmiany w wyszukiwaniu w serwisie e-isbn

Na prośbę wydawców oraz pragnąc zwiększyć funkcjonalność ogólnodostępnej wyszukiwarki serwisu e-isbn dodaliśmy nowe filtry i możliwość zapisywania wyselekcjonowanych informacji.
W Bazie publikacji dodano m.in możliwość przeszukiwania po temacie – w tym miejscu wpisując dowolne słowo przeszukują Państwo rekordy, w których wypełniona jest THEMA, Kategoria UKD lub został dodany deskryptor Biblioteki Narodowej.
Na Targach Książki w Krakowie prosili nas Państwo by dodać możliwość oznaczania publikacji, które powstają w ramach współpracy wydawniczej – czyli np. tworzonych przez niezależnych wydawców, czy frankofili. Od strony wydawcy tę informację należy podać w drugim kroku opisu szczegółowego ONIX w opisie bibliograficznym.
Zachęcamy by zajrzeć: https://e-isbn.pl/IsbnWeb/start/search.html

W Bazie teleadresowej wydawców dodaliśmy możliwość wyszukiwania wydawców z podziałem na rekordy aktywne i archiwalne (to ci wydawcy, którzy nie przystąpili do serwisu). Ciekawa wydaje się możliwość odnalezienia wydawców z konkretnych miejscowości i zapisania wybranych rekordów.
Bezpośredni link: https://e-isbn.pl/IsbnWeb/start/find_publisher.html

3. Ochrona danych osobowych

Kolejna zmiana w serwisie znowu wynika stąd, że Państwa słuchamy. Na prośbę osób fizycznych – self-publisherów dajemy możliwość częściowego zakrycia podanych podczas rejestracji informacji – czyli adresu i numeru telefonu. Taka funkcjonalność dodana jest w profilu wydawcy (dostępny po zalogowaniu z menu). Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę, że w interesie wydawców jest umożliwianie jak najlepszego i najpełniejszego kontaktu, i zalecamy rozwagę w ukrywaniu się przed potencjalnymi odbiorcami.

4. Przyszłość e-ISBN – Polona dla Wydawców

W ramach projektu e-usługa OMNIS Biblioteka Narodowa udostępni wydawcom usługę Polona dla Wydawców umożliwiającą udostępnianie pełnych i zestandaryzowanych informacji o publikacjach. Wydawcy poprawią widoczność swoich zasobów w Internecie, tym samym docierając z informacjami o publikacjach do szerokiego grona odbiorców. Dodatkowe korzyści to: zmniejszenie nakładów związanych z archiwizacją zasobów cyfrowych wydawnictw, ujednolicenie opisów bibliograficznych, ułatwienie zarządzania zasobami cyfrowymi oraz uzyskanie dodatkowego kanału promocyjnego.
Dowiedz się więcej o zmianach na stronie http://www.bn.org.pl/omnis/e-isbn oraz zapisz się na newsletter, aby otrzymywać najnowsze informacje o postępach projektu e-usługa OMNIS http://www.bn.org.pl/omnis/newsletter.
Zapraszamy wydawców 22 marca 2018 r. na spotkanie konsultacyjne „Przemiany Polony w ramach projektu e-usługa OMNIS”. O „Polonie dla Wydawców” opowie Katarzyna Nakonieczna. Program dostępny jest na stronie projektu http://www.bn.org.pl/omnis.

5. Nowe miejsce i zaproszenie do spotkania z nami

W związku z planowanym remontem czytelń Biblioteki Narodowej zmieniliśmy nieco lokalizację – od teraz znajdą nas Państwo nadal w gmachu Biblioteki Narodowej przy al. Niepodległości 213, 02 -086 Warszawa – ale na pierwszym piętrze pokoje 1047, 1050, 1052
Zachęcamy Państwa by zapowiadać wizyty pod numerem telefonu 22 608 24 10.
Przypominamy, że na terenie Warszawy przeprowadzamy także bezpłatne szkolenia dla wydawców – zarówno w Bibliotece Narodowej jak i w siedzibie wydawcy.

Pozdrawiamy,
Katarzyna Nakonieczna, Dorota Cymer, Anna Seroka
Zespół ISBN

Biblioteka Narodowa
al. Niepodległości 213
02-086 Warszawa

26.02.2018

 

 

Posted in Dla Pracowników.